Kącik psychologiczno-pedagogiczny

 

 

Zapraszamy na konsultacje:

- z psychologiem, pedagogiem i logopedą 17 kwietnia 2018 (wtorek) w godzinach 12.00 - 16.00

 -

Zachęcamy do odwiedzanie strony fundacji Dzieci Niczyje:

 

http://fdn.pl/dla-rodzicow?cat1=772&cat2=663

 

 

5 KONSTRUKTYWNYCH METOD WYCHOWAWCZYCH

1. OPISZ, CO WIDZISZ LUB PRZEDSTAW PROBLEM - ten sposób nie wskazuje winnego, pozwala skupić się na tym, co należy zrobić. "Mleko jest rozlane, potrzebna jest ścierka". Komunikatem "Rozlałeś mleko", możemy wywołać poczucie winy i chęć walki, żeby obronić siebie. Lepeij wskazać dziecku, co może zrobić z problemem lub jak może naprawić szkodę.

2. UDZIEL INFORMACJI - tu dajesz dziecku co bardzo cennego: informacje o świecie i wskazówki, z których może zawsze skorzystać, np. "Mleko kwaśnieje, kiedy nie jest w lodówce", "skaleczenie musi być zdezynfekowane". Trudnością w tej metodzie jest powstrzymywanie się od komentarzy: "Mleko kwaśnieje, kiedy nie jest w lodówce. Ty nigdy tego nie robisz, czekasz, aż ktoś zrobi to za ciebie".

3. ZDANIE JEDNOWYRAZOWE - to oszczędza nasze struny głosowe i nerwy. Komunikat "Pies", gdy pupil domaga się wyjścia na spacer lub "Krzyczysz", gdy maluch podnosi głos - jest dla dziecka wystarczająco jasny, a przy tym dajemy dziecku możliwość wykazania się. Uwaga: nie używaj tego sposobu, używając imienia dziecka, np. "Agnieszka!". Kiedy dziecko często słyszy swoje imię wypowiadane z pretensją, zacznie je źle kojarzyć.

4. POWIEDZ O SWOICH UCZUCIACH - "Lepiej poczekaj, czuję się teraz zdenerwowana i nie mam ochoty patrzeć na Twój rysunek. Jak poczuję się lepiej, to chętnie go obejrzę". Dzięki temu dziecko rozumie powody postępowania rodzica, oraz dowiaduje się o przeżywanych przez niego emocjach.

5. NAPISZ LIŚCIK